Το σχολείο πάει στη Βαρκελώνη με Πρόγραμμα Erasmus

Υλοποίηση του προγράμματος Erasmus+ δράση  KA1 στη Βαρκελώνη της Ισπανίας

Το πρόγραμμα περιλαμβάνει δύο ροές:
Α. 18 μαθητές με 2 συνοδούς καθηγητές από 16/3/17-31/3/17
Β. 10 καθηγητές από 17/3/17-27/3/17
Η υλοποίηση του Σχεδίου  με  τίτλο <Ολοκληρωμένη διαχείριση παραπροϊόντων ? υποπροϊόντων και αποβλήτων της γεωργικής παραγωγής>  αφορά την εκπαίδευση εκπαιδευτών και εκπαιδευομένων της Επαγγελματικής Εκπαίδευσης των τομέων Τεχνολογικών Εφαρμογών και  Γεωπονίας, Τεχνολογίας Τροφίμων και Διατροφής. Το σχέδιο αφορά θεωρητική κατάρτιση από επιστημονικό προσωπικό των φορέων υποδοχής, τεχνικές επισκέψεις στα εργαστήρια τους, επισκέψεις μελέτης σε επιχειρήσεις γεωργικού και μηχανολογικού ενδιαφέροντος, καθώς και πολιτιστικές επισκέψεις.
Ο κεντρικός στόχος του παρόντος σχεδίου είναι η παροχή υψηλής ποιότητας υπηρεσιών επαγγελματικής κατάρτισης και εκπαίδευσης, μέσω της απόκτησης γνώσεων και δεξιοτήτων των συμμετεχόντων αναφορικά με:
  • Την έννοια της ολοκληρωμένης διαχείρισης παραπροϊόντων και αποβλήτων, που υπόκειται σε ευρωπαϊκές οδηγίες
  • Την αξιοποίηση αποβλήτων από την μεταποίηση διάφορων προϊόντων
  • Τον μηχανολογικό εξοπλισμό που χρησιμοποιείται στις μονάδες ολοκληρωμένης διαχείρισης

Περισσότερο υλικό και φωτογραφίες από την επίσκεψη εδώ:

ERASMUS_BARCELONA_2017